Zobacz spot
piątej edycji festiwalu
V Edycja Festiwalu Filmowego 9 Minut
odbyła się 25 i 26 listopada 2021 roku
podsumowanie
V edycji FESTIWALU
FESTIWAL FILMOWY 9 MINUT – V edycja – listopad 2021
Jak to możliwe, że w szkole, w której nie ma klasy humanistycznej i nie działa koło filmowe, już po raz piąty odbywa się festiwal filmowy i to w wymiarze ogólnopolskim?
Z tym pytaniem zwracamy się do nauczycieli-opiekunów wydarzenia (w tym roku byli to: państwo profesorowie Małgorzata Wiśniewska, Mariusz Szczodry, Artur Jabłoński, Andrzej Piechociński, Anna Drosio), wicedyrektora szkoły, Adama Rębacza, naszych nieocenionych absolwentów i wielu, wielu innych osób z sekretariatu liceum i administracji, dzięki którym to niezwykłe przedsięwzięcie w nie mniej niezwykłych okolicznościach pandemii doszło do skutku. Mało tego, odniosło sukces!
Fenomen FF9M przestaje być zagadką, gdy zsumujemy następujące czynniki: przede wszystkim PASJĘ I CHĘĆ DO PRACY POZALEKCYJNEJ Z MŁODZIEŻĄ oraz wytrwałość, ofiarność, odpowiedzialność i kreatywność, którymi wykazali się zarówno opiekunowie, jak i absolwenci i uczniowie działający w sekcjach.
Wśród tych ostatnich na szczególne wyróżnienie zasługują szefowe V edycji: Nina Kącka i Amelia Bańkowska.
A nie było łatwo, gdyż w każdej chwili groziło nam zamknięcie imprezy, przeniesienie jej do sieci (jak w lutym tego roku) albo przesunięcie na bliżej nieokreślony termin.
Jednak się udało i mogliśmy się spotkać „na żywo” 25 i 26. listopada w budynku liceum „przeczarowanym” na tę okoliczność w festiwalowe sale projekcji i transmisji, kawiarenki, studia telewizyjne i ścianki foto. Warto dodać, że pokaz filmów i gala finałowa były dostępne na naszym facebooku, youtubie i stronie internetowej.
Dopisali też nasi przyjaciele z najdalszych zakątków Polski. Poziom prac był bardzo wysoki i naprawdę wyrównany. Spośród 42 prac, które do nas nadeszły, wyłoniliśmy 20 najlepszych filmów we wszystkich konkursowych kategoriach, by pokazać je szerszemu gronu odbiorców. Jak co roku, widzowie głosowali na najlepszy film. Nagroda publiczności V edycji trafiła do rąk Jana Góreckiego za kryminał „Przed przebudzeniem”.
Tegoroczne jury w składzie: Pani Irena Kruglicz-Kamińska, edukatorka filmowa reprezentująca naszego patrona KinoŚwiat, Pani Anna Maria Huszcza, pianistka i kompozytorka, oraz Pan Adam Rębacz, wicedyrektor IX LO obradowało online i przyznało następujące nagrody i wyróżnienia (z komentarzem do nagrodzonych produkcji):
W kategorii „animacja” zwyciężyła „Dziura” ubiegłorocznego laureata Piotra Kaźmierczaka – „niepokojąca wizja obsesji, lęków i samotności, zamknięta w oryginalnej technice animacji”. „Winda” Filipa Szuksztula otrzymała wyróżnienie „za bardzo pracochłonną technikę realizacji (animacja plastelinowa), aktualny temat poszukiwania tożsamości w stechnicyzowanym świecie i żartobliwą puentę”.
W kategorii „dokument” zwyciężczynią została Zuzanna Stanek „za intymną, szczerą i nadspodziewanie dojrzałą wiwisekcję uczuć nastolatki” w filmie „I tylko nie ma mnie we mnie”.
W kategorii „kompozycja do sceny filmowej” nagrodę otrzymała Maja Pióro za „Night City” (do „Łowcy androidów w reż. Ridleya Scotta). Wyróżnienie trafiło do Michała Wirkowskiego za „Fascination” (do „filmu „Taxi driver” w reż. M. Scorsese)). Obie kompozycje „utrzymane w mrocznym, niepokojącym nastroju wykorzystywały możliwości muzyki elektronicznej”.
Odkryciem V edycji FF9M okazała się fabuła „profesjonalna” – „A w niedzielę z porania” Amelii Lewandowskiej – „małe arcydzieło, hipnotyczna, wysmakowana muzycznie i obrazowo, nasączona emocjami, a zarazem odwołująca się do pojęć dobra i zła, stylizowana ludowa ballada z XVI wieku. Majstersztyk aktorski i operatorski + wspaniałe plenery i dzikie zwierzęta”. Wyróżniono też „Zespół eksplodującej głowy” Kacpra Wiącka – „studium kryzysu emocjonalnego osoby na granicy załamania”.
W kategorii fabuła „amatorska” najlepszy okazał się utrzymany w konwencji „powstającego kryminału” obraz Jana Góreckiego „Przed przebudzeniem” – „świetny pomysł na krótki film (brawo za scenariusz!)”.
Zwycięzcy otrzymali statuetki, dyplomy, wspaniałe nagrody w postaci sprzętu i programów do tworzenia filmów i kompozycji, a także książki, płyty i inne upominki od naszych partnerów.
Tegoroczny festiwal uświetniły dwa wydarzenia specjalne: wykład kulturoznawcy, filmoznawcy i prodziekana Wydziału Humanistycznego SWPS dr Karola Jachymka na temat współczesnego kina polskiego, oraz dwie etiudy filmowe naszego absolwenta, a zarazem laureata poprzednich edycji, Mateusza Stępnia.
Całe wydarzenie oczywiście mogło się odbyć dzięki pomocy naszych sponsorów, partnerów i patronów, którzy ufundowali nagrody, a także wypożyczyli nam profesjonalny sprzęt. Składamy ogromne podziękowania dla firmy Chris, 3-colors, Lasermax, Filmoteki Szkolnej, KinoŚwiat, Stowarzyszenia Nowych Horyzontów, FINy, Gutekfilm, Skrytykuj.pl, Domu Kultury Śródmieście, Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej i Warszawskiej Szkoły Filmowej.
Do zobaczenia w przyszłym roku!