Zobacz spot szóstej edycji festiwalu

VI Edycja Festiwalu Filmowego 9 Minut

odbyła się 24 i 25 lutego 2022 roku

podsumowanie

VI edycji FESTIWALU

Zdaniem Jury…

Mamy już za sobą VI edycję Ogólnopolskiego Festiwalu 9 minut, na który zgłoszono aż 62 produkcje z całej Polski, z których wybrano 19 filmów, w tym 2 z naszej szkoły. W tym roku poziom nadesłanych prac był wyjątkowo wysoki, więc wybór okazał się bardzo trudny, co podkreślało Jury ogłaszając swój werdykt.

Nagrodę za najlepszą animację otrzymał Michał Kotwica za „Cenę” – przezabawną historię kradzieży puszki sardynek, z wątkiem rodzinnym, dydaktyczno-wychowawczym przesłaniem, minidramatem małego złodziejaszka i wreszcie – zaskakującą puentą w konwencji spotu reklamowego firmy Józek. Prawdziwy majstersztyk animacji mieszanej, z dobrze poprowadzoną akcją i sprawnie napisanymi dialogami (kapitalne teksty rodziców!). Wyróżniono wszystkie 6 animacji, które znalazły się w finale, zwracając szczególną uwagę na „KołyskęPiotra Kaźmierczaka (startującego w poprzednich edycjach FF9) za subtelny przekaz i trafnie dobraną ścieżkę dźwiękową Kapeli ze wsi Warszawa; lalkową animację o pięknym humanistycznym przesłaniu Zespołu Akcja-Animacja„Zagubiona dusza-wersja 2” na motywach prozy Olgi Tokarczuk, oraz czarno-białą rysunkową animację o „Człowieku, który myślał o maszynach” Huberta Sucheckiego za trafną diagnozę kierunku rozwoju „naszego wspaniałego świata”.

W kategorii dokument wygrała bezapelacyjnie „Moja pierwsza trauma” Grupy Miot – mockument, który rozśmieszył widzów do łez, film, który długo będziemy pamiętać nie tylko ze względu na „motyw chomika” ujęty w konwencji sparodiowanego horroru, ale też znakomicie dobrany zespół aktorów charakterystycznych i świetnie napisane traumatyczne „historie z życia zwierząt i ludzi”. Dostrzeżono także ważne społecznie walory dokumentu portretującego drag-queen „Kto ty jesteś, czyli krótka historia o fartuszku, brokacie i tożsamości” Barbary Żurowicz.

I wreszcie perełka fabularna, czyli „Fotoautomat” Zofii Ciećwierz – skromna, oszczędna w wyrazie, prosta, ale i klasyczna w konstrukcji, z doskonale dobranym podkładem muzycznym, czarno-biała historia pewnej znajomości zawartej w…fotoautomacie, utrzymana w stylu filmów Nowej Fali (Godard, Varda). Zdaniem jury – produkcja, którą można wysłać na międzynarodowy konkurs lub na egzamin do szkoły filmowej. Z kolei uwagę naszego jurora-aktora zwróciła przekonująco zagrana bohaterka wyróżnionej fabuły „Masz nieodebrane połączenie” Franciszka Paczkowskiego.

Za najlepszą rekonstrukcję kultowej sceny filmowej Jury uznało „Boże Narodzenie 1940” grupy Hold’em Studios

Co wybrała w tym roku publiczność?

Nagrodę publiczności dostał poruszający dokument społeczny „Oni też chcą” Jana Olszewskiego – filmowy zapis trudnej górskiej wyprawy na Kozi Wierch, zorganizowanej przez „Szerpów nadziei” dla niepełnosprawnego Maćka, który mógł zrealizować marzenie swojego życia.

 

PODZIĘKOWANIA

Jury w tym roku miało trudne zadanie – każdy film był na swój sposób ciekawy. Chcielibyśmy bardzo podziękować Pani Irenie Kruglicz-Kamińskiej, Pani Kamili Tomkiel-Skowrońskiej i Panu Kamilowi Wodce za poświęcenie czasu i profesjonalną ocenę filmów. Jesteśmy również bardzo wdzięczni naszym gościom specjalnym – Panom Amirowi Meiromowi i Karolowi Jachymkowi, którzy przygotowali i poprowadzili wspaniałe wykłady na temat kina i produkcji filmów. 

Dziękujemy też twórcom, którzy zgłosili do nas swoje filmy – to one są podstawą tego Festiwalu, bardzo nas cieszy to, że zainteresowanie zgłoszeniami było w tym roku tak wysokie. 

6. edycja Festiwalu 9 Minut była niezwykła dzięki wielu osobom, które pomogły przy jego organizacji. Dziękujemy opiekunom Festiwalu 12 Minut i wszystkim nauczycielom, którzy zaangażowali się w prace przed wydarzeniem i po nim. Bez nich nie stanęłaby scena. Serdecznie dziękujemy całemu Gronu Pedagogicznemu i Dyrekcji za wyrozumiałość i wsparcie w najtrudniejszych momentach. Nie możemy pominąć pracowników sekretariatu i administracji, pań i panów woźnych, panów dozorców oraz pani pielęgniarki, którzy pomagali nam przy zadaniach związanych z pracą szkoły. Bardzo cieszy nas również wsparcie Rady Rodziców.

Nie możemy też zapomnieć o wszystkich instytucjach, które wspomogły nas finansowo, materialnie oraz medialnie. Dziękujemy naszym sponsorom: firmie Chris, firmie EF, KIKowi oraz Miastu Stołecznemu Warszawa, które wsparły nas w ramach programu “Mam Pomysł”, Domowi Kultury “Dorożkarnia” oraz Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Jesteśmy wdzięczni również partnerom i patronom: GutekFilm, Filmotece Szkolnej, Fundacji Nowoczesna Polska, Kino Świat, Radiu Kampus, Klubokawiarni Jaś i Małgosia, kawiarniom Kafka i Zostajemy, Cogito, Scenie Współczesnej (aktorem w tym teatrze jest nasz tegoroczny juror, Pan Kamil Wodka), Potem o Tem, Stołecznemu Centrum Edukacji Kulturalnej, Teatrowi Powszechnemu, Dzielnicowemu Ośrodkowi Kultury Ursynów i waw4free – za upominki, nagrody i promocję medialną. 


Organizatorzy i Opiekunowie Festiwalu Filmowego 9 Minut

Plakaty

Koordynatorzy

Szefowa

Karolina Cudna

Wiceszefowa

Ula Duraj

Intersekcja

Kalina Walczuk

Sekcja Logistyczna

Marta Paczyńska

Sekcja PR

Ola Buczek

Kawiarenka

Ola Tymińska

Sekcja Foto

Ewa Fadrowska

Graficzka

Nina Minkin

Sekcja Dekoracyjna

Julia Zwidryn

Sekcja Techniczna

Dominika Marczak

Sekcja Techniczna

Antonina Komorowska

Sekcja Techniczna

Aleksander Piasecki

Informatyczka

Lidia Kaczmarek

Informatyczka

Kalina Dzierżak

Konferansjerka

Wanda Sadłoń

Konferensjer

Kacper Jasiński

Retransmisje

Dzień 2

Nagrodzone Produkcje

„Cena” w reż. Michała Kotwicy

w kategorii animacja

„Kołyska” w reż. Piotra Kaźmierczaka

wyróżnienie w kategorii animacja

„Zgubiona dusza-wersja 2” w reż. Zespołu Akcja-Animacja

wyróżnienie w kategorii animacja

„Człowiek, który myślał o maszynach” w reż. Huberta Sucheckiego

wyróżnienie w kategorii animacja

„Moja pierwsza trauma” w reż.
Grupy Miot

w kategorii dokument

„Kto ty jesteś, czyli krótka historia o fartuszku, brokacie i tożsamości” w reż. Barbary Żurowicz

wyróżnienie w kategorii dokument

„Fotoautomat” w reż.
Zofii Ciećwierz

w kategorii fabuła

"Masz nieodebrane połączenie" w reż.
Franciszka Paczkowskiego

wyróżnienie w kategorii fabuła
- brak filmu -

„Boże Narodzenie 1940” w reż. grupy
Hold’em Studios

w kategorii rekonstrukcja kultowej sceny filmowej

"Oni też chcą" w reż.
Jana Olszewskiego

nagroda publiczności
SPONSORZY VI EDYCJI
PARTNERZY VI EDYCJI
PATRONI VI EDYCJI

KONTAKT

MASZ PYTANIE? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: