Zobacz spot siódmej edycji festiwalu

VII Edycja Festiwalu Filmowego 9 Minut

odbyła się 23 i 24 listopada 2023 roku

podsumowanie

VII edycji FESTIWALU

Mamy za sobą kolejną VII już edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Filmowego 9 minut, który w tym roku przybrał nowy kształt: pierwszego dnia, 23 listopada startowało w konkursie 19 filmów z całej Polski, następnego, 24 listopada odbył się Hoffilm, czyli przegląd produkcji filmowych uczniów naszego liceum. Oba wydarzenia były transmitowane przez HoffTV i zgromadziły przed ekranem i w sali transmisyjnej wielu miłośników kina.

Poziom nadesłanych prac był, jak co roku, wyjątkowo wysoki, więc wybór okazał się bardzo trudny, co podkreślało Jury ogłaszając swój werdykt.

Nagrodę za najlepszą animację otrzymała uczennica Hoffmanowej, Jana Maria Kulik za „Kolejny ostatni list” – subtelną impresję z nieoczekiwaną pointą o sztuce pisania listów, stworzoną za pomocą trudnej i pracochłonnej techniki monotypii. Wyróżnienie dostały ex-aequo dwa filmy: Pinokio Andrzeja Ossowskiego i Czarny kapturek w krainie emocji Zespołu animatorów z Poznania z Centrum Sztuki Dziecka za nowatorskie w formie i zaktualizowane w treści reinterpretacje znanych baśni.

Odkryciem tegorocznej edycji okazała się Maria Błaszkiewicz z Gdyni, która przysłała do konkursu dwie arcyciekawe produkcje: nagrodzony laurem najlepszej fabuły Le magique (Magia) hołd złożony kinu niememu, modelowy dramaturgicznie i aktorsko, utrzymany w gorących egzotycznych hiszpańskich klimatach, oraz udaną adaptację powieści kryminalnej Kerstin Gier – Podniebny – zabawną, sprawnie aktorsko i realizacyjnie nakręconą historyjkę „z dreszczykiem”. Sympatycznej laureatce, obecnej na gali, gratulujemy sukcesu i życzymy następnych tak udanych filmów! Wyróżnienie za najlepszą fabułę przypadło twórcom ION Studios za oryginalną i ciekawie zrobioną w technice mieszanej animacyjno-aktorskiej etiudę o trudnym czasie dojrzewania, o szkolnych traumach, o „ugębianiu i „upupianiu” pod tytułem Idiota. Brawa za odwagę w wyborze tematu!

W kategorii dokument wygrał bezapelacyjnie „Streetworker” Damiana Piaseckiego – dokument społeczny o pracy wolontariusza radomskiego Caritas z bezdomnymi. Wyrazisty bohater, dyskretna, nienarzucająca się praca kamery, przekonujący komentarz z off-u. Recepta na udany i ważny reportaż!

Z kolei Zofia Kuć i jej zespół z klasy humanistyczno-filmowej z Mińska Mazowieckiego, wyróżnili się dokumentem społecznym Jest takie miejsce o pracy Fundacji „Możesz więcej”, prowadzącej specjalne placówki oświatowe dla dzieci upośledzonych umysłowo i ruchowo, którym niewidoczna kamera towarzyszy podczas nauki i zabawy. Takich miejsc nie ma na mapach ani w przewodnikach turystycznych. Dobrze, że odnalazła je grupa wrażliwych filmowców…

Nagrodę publiczności przyznano filmowi Szach i mat? Jakuba Zakrzewskiego.

Drugi dzień festiwalu – Hoffilm

Nauczycielsko-uczniowskie jury (podziękowania dla pp. Elżbiety Błahuty, Lucyny Michałki-Kempisty i Aleksandra Piaseckiego reprezentującego samorząd) nagrodziło najwyższym laurem dwoje twórców: Pawła Walczuka za reportaż Zanussi i Amondo oraz fabułę Prawnuk kwiatu. Uznany mistrz kina udziela dobrych rad adeptom tej trudnej sztuki, a pracownicy najmniejszego kina w Warszawie – Amondo – opowiadają o swej pasji. W drugim filmie scenarzysta i reżyser w jednej osobie zadaje pytanie, czy w dzisiejszych skomercjalizowanych czasach istnieje szansa reaktywacji epoki „Dzieci kwiatów” z jej wyrazistym pokoleniowym buntem, charyzmą w stylu życia i sztuce, szczególnie muzyce, która, jak widać i słychać w filmie, wyraźnie młodego autora fascynuje…

Druga nagrodzona twórczyni Nina Minkin w fabularnej Roli zastanawia się wraz ze swoją bohaterką nad problemem wczesnego macierzyństwa i jego konsekwencji dla matki i dziecka. Dojrzała i sprawnie wykonana produkcja. Do przemyślenia!

Wyróżnienie i jednocześnie Nagrodę Publiczności zdobył debiutancki projekt pierwszoklasistów (brawa za pomysł i realizację) – The Other Woman Gabrysi Smilgin i Oliwii Liczewskiej. W konwencji teledyskowej udało się autorkom i ich ekipie oddać świat emocji młodych ludzi. Nieco inny temat i klimat wybrał nagrodzony przez samorząd Mikołaj Wypler, twórca filmu Musisz. W jego filmowym portrecie młodego pokolenia wybrzmiewa poczucie psychicznego dyskomfortu, przymusu, koniecznego wejścia w społecznie oczekiwane role.

Gościem specjalnym Hoffilm był w tym roku Jan Wieteska, absolwent Hoffmanowej, młody, ale już rozpoznawalny aktor teatralny i filmowy, który podzielił się z naszymi widzami swoimi refleksjami o zawodzie aktora.

Zgodnie z uświęconą festiwalową tradycją kończymy naszą relację podziękowaniami…

PODZIĘKOWANIA

Jury w tym roku miało trudne zadanie, ale zgodnie nagrodziło najlepszych za wybór tematu i świetny warsztat. Chcielibyśmy bardzo podziękować Pani Małgorzacie Wiśniewskiej (w zastępstwie za panią Irenę Kruglicz-Kamińską), Pani Kamili Tomkiel-Skowrońskiej i Panu Tomaszowi Jaworowi za poświęcenie czasu i profesjonalną ocenę filmów. Jesteśmy również bardzo wdzięczni naszym gościom specjalnym i darczyńcom, szczególnie – Panu Amirowi Meiromowi i Pani Annie Szczodry za wierność naszemu festiwalowi, przyjaźń i wsparcie

Dziękujemy też twórcom, którzy przysłali do nas swoje filmy – to one są podstawą tego festiwalu, bardzo nas cieszy, że zainteresowanie udziałem w nim nie maleje…

Szczególne podziękowania kierujemy do naszych opiekunów: pani Małgorzaty Wiśniewskiej, pana Artura Jabłońskiego, pana Mariusza Szczodrego i Pana Macieja Rudnika. Ich profesjonalizm i zaangażowanie były gwarancją udanego przedsięwzięcia. Naszym dyrektorkom: Zuzannie Kosieradzkiej i Lidii Kaczmarek dziękujemy za wiarę w powodzenie całego przedsięwzięcia i koordynację działań wielu sekcji, którymi pracowicie i wytrwale kierowali fantastyczni szefowie. Wielkie brawa dla wszystkich zaangażowanych w festiwal uczennic i uczniów Hoffmanowej!

VII edycja Festiwalu 9 Minut była niezwykła dzięki wielu osobom, które pomogły przy jego organizacji. Dziękujemy opiekunom Festiwalu 12 Minut i wszystkim nauczycielom, którzy zaangażowali się w prace przed wydarzeniem i po nim. Bez nich nie stanęłaby scena. Serdecznie dziękujemy całemu Gronu Pedagogicznemu i Dyrekcji za wyrozumiałość i wsparcie w najtrudniejszych momentach. Nie możemy pominąć pracowników sekretariatu i administracji. Bardzo cieszy nas również wsparcie Rady Rodziców.

Nie możemy też zapomnieć o wszystkich instytucjach, które wspomogły nas finansowo, materialnie oraz medialnie. Dziękujemy naszym sponsorom: Klubowi Inteligencji Katolickiej i Miastu Stołecznemu Warszawa, EF Education First, Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, firmie Chris, Domowi Kultury Dorożkarnia i Radzie Rodziców. Naszym partnerom: Hoffmanowej Television, Cyfrowej Republice, Heliografowi, ATM – Grupie, Wydawnictwu Jaguar, Wydawnictwu Białe Pióro, Wydawnictwu Albatros, Kinu Helios, Klubokawiarni Jaś i Małgosia oraz Kawiarni Kafka, Dzielnicowemu Ośrodkowi Kultury Ursynów, Szybkim Kolejom Miejskim, Kinu Świat, Mokodruk, Lasermax i Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Chcemy podziękować też naszym patronom medialnym: Czasopismu Ekrany, Radiu Kampus, Gazecie Kongresy, Młodzieżowej Radzie Dzielnicy Śródmieście i Waw4free.

Organizatorzy i Opiekunowie Festiwalu Filmowego 9 Minut

Plakaty

Szefostwo

Lidia Kaczmarek i Zuzanna Kosieradzka

Szefowe VII edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Filmowego 9 Minut

Julia Michniewicz i Zuzanna Kosieradzka

Sekcja Logistyczna

Magdalena Siebuła

Sekcja PR

Magdalena Żelazko i Aleksandra Tymińska

Sekcja Kawiarenka

Alicja Molak

Sekcja Dekoracyjna

Zofia Adamowska i Anna Kleczka

Intersekcja

Antoni Walter i Piotr Czarnecki

Sekcja Ochrona

Maja Brasse, Adam Podkowa i Adam Baczyński

Sekcja Techniczna

Zofia Blicharz i Wiktoria Kubik

Sekcja Foto

Nina Minkin i Matylda Brzyzka

Graficzki

Julia Wasiak i Kacper Jasiński

Konferansjerzy

Sekcje festiwalowe

Sekcja Logistyczna

Sekcja PR

Sekcja Kawiarenka

Sekcja Dekoracyjna

Intersekcja

Sekcja Ochrona

Sekcja Techniczna

Sekcja Foto

Nagrodzone Produkcje FF9M

"Kolejny ostatni list"
w reż.
Jany Marii Kulik

nagroda główna w kategorii animacja

"Pinokio" w reż.
Andrzeja Ossowskiego

wyróżnienie w kategorii animacja

"Czarny kapturek" w reż. Zespołu animatorów z Poznania z Centrum Sztuki Dziecka

wyróżnienie w kategorii animacja

"Szach i mat?" w reż.
Jakuba Zakrzewskiego

nagroda publiczności

"Streetworker" w reż.
Damiana Piaseckiego

nagroda główna w kategorii dokument

"Jest takie miejsce" w reż.
Zofii Kuć

wyróżnienie w kategorii dokument

"Le magique" w reż.
Marii Błaszkiewicz

nagroda główna w kategorii fabuła

"Idiota" w reż.
ION Studios

wyróżnienie w kategorii fabuła

Hoffilm

"Zanussi i Amondo" w reż.
Pawła Walczuka i Norberta Bińkowskiego

nagroda główna

"Rola" w reż.
Niny Minkin

nagroda główna

"The Other Woman" w reż.
Gabrysi Smilgin i Oliwii Liczewskiej

wyróżnienie oraz nagroda publiczności

"Musisz" w reż.
Mikołaja Wyplera

nagroda samorządu

Retransmisje

Dzień I

Dzień II

Zdjęcia

SPONSORZY VII EDYCJI
PARTNERZY VII EDYCJI
PATRONI MEDIALNI VII EDYCJI

KONTAKT

MASZ PYTANIE? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: